Jakie wybrać książki dla dzieci – lekturyKsiążki warto wprowadzać już od pierwszych miesięcy życia dziecka, a nawet jeszcze przed jego narodzinami, bowiem uważa się, że już od 5 miesiąca życia płodowego malec słyszy i rozpoznaje dźwięki z zewnątrz. Książki dla dzieci należy wybierać z dużą dozą roztropności, ponieważ ich treść będzie miała duży wpływ na przyszłe życie małego człowieka, Jakie więc wybierać książeczki dla niemowląt?

Lektury szkolne dla dzieciaków

Przede wszystkim powinny być to książki kolorowe czyli takie, które mają szansę zainteresować malucha i zachęcić go do samodzielnego sięgania po nie, np. w trakcie zabawy z rodzicem. Żywe kolory i duże obrazki z podpisami z pewnością będą cieszyć oczy dziecka, a także pokazywać mu przedmioty z jego otoczenia i wprowadzać w świat liter.

Dobrze, jeśli będą to książeczki wykonane z miękkich, nietoksycznych materiałów bowiem maluchy lubią rozsmakować się w lekturze. Książki dla nieco starszych dzieci, kilkuletnich, powinny nadal zawierać dużą ilością kolorowych obrazków, ale też większą ilością samego tekstu.

Szkolna lektura dla zdolnych

Oczywiście nie chodzi o to, aby trzylatkowi czytać długie powieści, odpowiednie będą, np. krótkie wierszyki z morałem albo bajki o zwierzętach pokazujące czym jest przyjaźń. W tym wieku dziecko idzie często do przedszkola, ma coraz więcej interakcji z nowymi ludźmi, dlatego warto w przystępny sposób pokazywać mu jak powinien zachować się w danej sytuacji.

Oprócz wyboru odpowiednich książek typu lektury szkolne https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Lektury-szkolne,706212865,k.html ważne jest także zaangażowanie rodziców w jej czytanie, to oni muszą zaszczepić w dziecku miłość do czytania i odkrywania świata poprzez literaturę.