Książki dla nauczycieli, czyli jak podnosić swoje kompetencje, pracując w szkole


książki dla nauczycieli

Nauczanie dzieci i młodzieży to bardzo specyficzne zajęcie – z jednej strony należy skupić się na przekazywaniu ważnych wiadomości, z drugiej strony trzeba też zwrócić uwagę na bieżące problemy, z którymi borykają się uczniowie. Pedagodzy powinni więc sięgać po wartościowe książki dla nauczycieli, które pomogą im podnosić swoje kompetencje zawodowe.

Książki przedmiotowe dla nauczycieli

Obecnie wymaga się od nauczycieli posiadania wykształcenia wyższego, jednak nie mogą oni przez cały czas pracy zawodowej bazować wyłącznie na tym, czego nauczyli się na studiach. Program nauczania jest na bieżąco aktualizowany, co w pewnym sensie wymusza konieczność bycia na bieżąco ze zmianami, jakie zachodzą w świecie nauki. Warto więc sięgać po książki dla nauczycieli przedmiotowe, dzięki którym pedagodzy mogą zaktualizować posiadaną wiedzę. Dotyczy to przede wszystkim nauczycieli przedmiotów ścisłych, lecz również humanistycznych czy artystycznych. Przekazywanie uczniom niewłaściwych informacji może okazać się dla nich zgubne, nawet jeśli nie są one bezpośrednio związane z programem nauczania.

Książki z zakresu pedagogiki i psychologii

Każdy nauczyciel zdobywa podczas studiów podstawową wiedzę pedagogiczną, jednak i ona przez lata jest aktualizowana. Po książki dla nauczycieli z zakresu pedagogiki powinien sięgać każdy, bez względu na to, w jakiej dokładnie szkole pracuje i z jakimi uczniami ma na co dzień do czynienia. Pomogą mu one:

  • lepiej zrozumieć bieżące problemy dzieci i młodzieży,
  • zapoznać się z nowoczesnymi metodami wychowawczymi,
  • zdobyć wiedzę na temat tego, jak rozmawiać z rodzicami uczniów,
  • zdobyć wiedzę na temat obowiązujących procedur, jakie muszą być wdrożone w konkretnych przypadkach.

Nauczyciele powinni pamiętać, że ich zadaniem jest nie tylko przekazywanie uczniom wiedzy, lecz również kontrolowanie ich zachowań oraz wychwytywanie problemów wychowawczych. Pomocna nauczycielom może okazać się również literatura z zakresu psychologii, zwłaszcza jeśli interesują ich procesy poznawcze, a także praca z uczniami, wymagającymi specjalistycznego podejścia. 

Rozwój zawodowy, czyli informatyzacja nauczania

Nauczyciele muszą być gotowi na to, że w kolejnych latach będzie się od nich wymagało nie tylko umiejętności pracy z uczniami w klasie, ale bardzo istotna będzie również umiejętność przekazywania wiedzy za pomocą kanałów komunikacji zdalnej. Dlatego też coraz więcej nauczycieli zainteresowanych jest literaturą z zakresu obsługi podstawowych programów komputerowych, dzięki którym można na przykład przygotować ciekawą prezentację czy nagrać krótki film instruktażowy. Co istotne, informatyzacja w szkolnictwie nie ominie nawet doświadczonych pedagogów, z długim stażem zawodowym. Do zmian warto przygotować się już dziś, czytając odpowiednie książki dla nauczycieli.

książki dla nauczycieli

Gdzie szukać dobrych książek dla nauczycieli?

Dobrej jakości książki dla nauczycieli, których treści są zgodne z obowiązującymi standardami i przyjętymi normami, można znaleźć w księgarniach edukacyjnych. Oferta jest niezwykle bogata, dlatego każdy pedagog, bez względu na to, w jakiej szkole pracy, znajdzie w niej coś dla siebie. Warto mieć na uwadze, że obecnie wiele księgarń działa nie tylko stacjonarnie, ale również online, co umożliwia zamawianie książek przez internet i doręczanie ich pod wskazany adres. Jest to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nauczyciele mogą stale podnosić swoje kompetencje zawodowe, i to w różnym zakresie – zarówno pod kątem nauczania, jak i pracy indywidualnej z uczniami.