Gry karciane dla dzieci


gry karciane dla dzieci

Raczej większość z nas lubi od czasu do czasu odciąć się od rutyny i spędzić miło czas w gronie rodziny bądź znajomych. Dlaczego więc nie wykorzystać w takim momencie możliwości, jakie dają nam gry bez prądu — gry planszowe lub karciane. A co w momencie, kiedy wśród chętnych do gry pojawia się dziecko? Tym bardziej można na niego wpłynąć i pokazać mu, że nie potrzeba kolorowego migoczącego ekranu do tego, by móc się dobrze bawić i miło spędzić czas (a przy okazji nauczyć się czegoś nowego). Tylko co takiemu najmłodszemu z graczy zaproponować?

Co na początek?

Zanim zasiądziecie wszyscy przy jednym stole (lub dowolnym miejscu, gdzie chcecie grać), warto zastanowić się nad tym, co najmłodszy z graczy lubi. Wiadome jest, że jeśli to początek jego kariery z grami karcianymi, to nie jesteśmy w stanie z góry wiedzieć, co może mu się spodobać. Ważne jest natomiast to, żeby w trakcie poszukiwania tej idealnej gry karcianej dla dzieci nikogo nie zanudzić. Wszyscy dobrze wiemy o tym, że większość dzieci nie potrafi być cierpliwa na dłuższą metę i nie usiedzi w miejscu. Dlatego warto na samym początku szukać gier, które nie zajmują zbyt dużo czasu, a jeszcze lepsze są takie, które pomimo przerwania ich w trakcie, nikomu nie zaszkodzą. Dlatego istotne jest, byście przed wzięciem jakiegokolwiek tytułu zapoznali się z informacjami na jego opakowaniu — o wieku, od którego można w to grać, ilości osób, która może brać udział w zabawie oraz o szacowanym czasie na jedną pełną rozgrywkę. 

Koordynacja ręka-oko

Gry karciane dla dzieci (dostępne na Eduksięgarni) to nie muszą być tylko i wyłącznie gry edukacyjne, które wprost mówią o jakichś informacjach ze świata. W przypadku młodych graczy (ale starsi również mogą przy tym potrenować) wiele gier może być rozwijających, mimo braku emanowania toną informacji. Dlatego też warto zastanowić się nad grami zręcznościowymi, w których dziecko będzie mogło nie tylko skupiać uwagę na tym co dzieje się na stole, ale również będzie musiało nauczyć się szybko reagować. Koordynacja ręka-oko jest istotna nie tylko w grach karcianych, może się ona przydać przy np. jakiejkolwiek aktywności fizycznej. 

Jedną z gier, która nie jest długa, jest rozwijająca i z pewnością zaciekawi niejedno dziecko, jest Jungle Speed. Jest to gra karciana… ale nie tylko. W trakcie grania w ten tytuł gracze muszą zwracać szczególną uwagę na wzory i kolory pojawiające się na stole. Jeśli inny gracz posiada taki sam wzór, wraz z nim musicie walczyć o postawiony na środku totem. Wygra ten, któremu uda się ten totem przechwycić. Dlatego też jest to interesująca gra karciana dla dzieci, do tego z elementami rywalizacji, którą większość dzieci uwielbia. 

Trening logicznego myślenia

Wciąż pozostaniemy przy grach związanych z kolorami, wzorami i dopasowywaniem. Również i tym razem skupimy się na równie popularniej grze, która wciąga nie tylko dzieci, ale jest również szybką i interesującą grą towarzyską dla dorosłych. Chodzi dokładnie o Uno oraz różne jej odmiany. Uno to gra karciana, w której najważniejsze jest pozbycie się wszystkich kart ze swojej ręki, wykładając odpowiednie cyfry bądź kolory w swojej turze na stół. Należy pamiętać również o tym, żeby nie dać innym wygrać, dlatego też działa szereg kart specjalnych takich jak zmiana kolejki, dodatkowe karty do wyciągnięcia czy postój przez jedną kolejkę. 

Dlaczego Uno to gra karciana również dla dzieci? Po pierwsze — edycje Uno są różne i można dziecko uczyć od najmłodszych lat na talii Uno Junior dobierania zwierzątek do siebie, a starsze dziecko może zainteresować się grą, chociażby z edycji z serii bajek Auta. Po drugie — najmłodsi gracze uczą się przy tej grze rozpoznawania kolorów i cyfr, sortowania i kategoryzowania. I co najważniejsze — gracze uczą się w logiczny sposób rozwiązywać problemy na bazie tego, co widzą dookoła siebie (w tym przypadku to, co mają na ręce i to, co jest na stole).