Idealne książki dla dzieci, czyli jakie?Jeśli dziecku uda się już opanować umiejętność mówienia, zdecydowanie łatwiej będzie mu przejść do dalszego etapu w postaci czytania, a następnie pisania. Niezwykle istotnymi elementami w spieraniu prawidłowego rozwoju podopiecznego są książki. Zanim przejdzie się do klasycznych bajek i baśni, warto sięgnąć po podstawy typu książki Kicia Kocia.

Jest to świetne rozwiązanie dla najmłodszych dzieci, które nie mają jeszcze większego pojęcia o zasadach życia i tym, jak funkcjonuje otaczający je świat. Książki te wspaniale tłumaczą wiele rzeczy i to w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu podopieczny może wszystko dobrze zrozumieć. Dla rodzica będzie to ułatwieniem, pomocą dydaktyczną.

Dlaczego warto czytać książki swojemu dziecku?

Niezaprzeczalną zaletą czytania książek jest nieustanny rozwój. Dziecko może identyfikować się z bohaterami lub konkretnymi sytuacjami. W wyobraźni pojawiają się różne sceny i myśli, co łącznie z fantazjowaniem stymuluje umysł. Czytanie książek, nawet takich dziecięcych typu Kicia Kocia (https://tantis.pl/serie/kicia-kocia-2729), ma korzystny wpływ na różne obszary – koncentracji, myślenia, komunikacji, wyobraźni itd. Okazuje się, że dzieci regularnie sięgające po książki wykazują większą empatię i mają lepsze relacje z innymi. Są w stanie lepiej rozpoznawać emocje własne i cudze. Dziecko angażuje się w czytanie, które z kolei pobudza je do kreatywnego myślenia. Można nawet powiedzieć, że w niektórych przypadkach książka zadziała jak terapia poznawczo-behawioralna. Dzieciom czasem trudno jest odnaleźć się w różnych stanach emocjonalnych, a w książce mogą znaleźć ukojenie – łatwiej będzie wyciszyć się, uspokoić, zrelaksować. Czytanie wspaniale sprawdza się przed zaśnięciem, pozwala ochłonąć z emocji. W przypadku małych dzieci istotne jest to, aby rozmawiać z nimi na temat książki, wspólnie opisywać ilustracje i emocje bohaterów. Najlepsze książki to te, które wiążą się z nauką i codziennością, mające wpływ na wiele obszarów życia dziecka w przyszłości, a tego można oczekiwać miedzy innymi po książkach Kicia Kocia. Czytanie to przyjemna czynność, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i rozwoju osobistego.