Jak UK zadbało o pomoce edukacyjne dla… rodziców?Wielka Brytania to kraj wielokulturowy. Nic w tym dziwnego, mieszkają tu przecież Polacy, Niemcy, Francuzi i… przybysze z dalekich stron świata. Dość skomplikowany model edukacji w tym kraju sprawia, że wielu rodziców (szczególnie tych, którzy do UK właśnie przybyli), zgłaszało konieczność rozpowszechnienia specjalnego poradnika dla „świeżo upieczonych” imigrantów.

Pomoce edukacyjne dla rodziców…

Poradnik ten faktycznie się pojawił. W czerwcu 2016 roku, został on opracowany przez specjalistów z Uniwesytetu Middlesex w Londynie przy współpracy z Centrum Badań Polityki Społecznej. W tym samym czasie, został on rozpowszechniony wśród imigrantów. Nawiasem mówiąc, data ta w związku z nadchodzącym Brexitem, jest bardzo trafna…

Jak już mówiliśmy, model szkolnictwa w UK jest dość skomplikowany. Mamy tu sporo szkół o różnych stopniach i specjalizacjach. Dobór odpowiednich, polskojęzycznych książek, to często spory problem. Nie mówiąc już o tym, że z pomocami edukacyjnymi jest o wiele gorzej. Na szczęście, poradnik ten został „wypuszczony”: w języku polskim i angielskim.

Niestety poradnik ten nie rozwiązuje wielu problemów, przed którymi stoją dzieci imigrantów, jak również ich rodzice. Wspomniane pomoce edukacyjne, to tylko wierzchołek góry lodowej. Mamy lato a to oznacza, że za chwilę nasze dzieci rozpoczną zajęcia. Znalezienie polskojęzycznej książki i pomocy naukowych w tym czasie to naprawdę spore wyzwanie.