Bestsellery książkowe warte uwagi


bestseller

Jak powiedziała najsławniejsza polska pisarka i noblistka Wisława Szymborska ,,czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Idąc tropem tych słów należy czytać jak najwięcej również na emigracji. Polacy w Wielkiej Brytanii powinni wgłębić się w krąg kultury anglosaskiej i poznać najciekawsze i najnowsze brytyjskie bestsellery książkowe.

Książki z przedsięwzięcia ,,Projekt Szekspir”

Hitem 2018 roku były w Wielkiej Brytanii powieści pisane ku upamiętnieniu 400 rocznicy śmierci wybitnego angielskiego dramatopisarza Wiliama Szekspira. Powstała cała seria tego typu książek zaś najpopularniejszą stała się zdecydowanie powieść ,,Macbeth”.

Dużą popularnością cieszyła się też nowoczesna interpretacja szekspirowskiego ,,Poskromienia Złośnicy”, ,,Hamleta” czy ,,Zimowej opowieści”. Wszystkie te książki warte są przeczytania i porównania z mistrzem. Warto samemu ocenić czy polemika z samym Szekspirem autorom tych najnowszych bestsellerów książkowych się udała.

Współczesny Macbeth

,,Macbeth”to dzieło Jo Nesbo – Norwega, który podjął się współczesnej reinterpretacji dzieła wielkiego Szekspira o tym samym tytule. Akcja książki została przez autora umiejscowiona w latach 70. dwudziestego wieku w skorumpowanym, pełnym sprzecznych z prawem interesów mieści.

Szekspirowskie postaci otrzymały całkiem nowe role – ich charaktery zostały te same. Wydarzenia utworu mają kontekst współczesny, psychika bohaterów wiele jednak nie różni się od tej ze średniowiecza. Książka ma ukazać uniwersalność postaw ludzkich bez względu na epokę.