Książki dla dzieci z autyzmem, które pomagają zrozumieć ich świat


Książki dla dzieci z autyzmem, które pomagają zrozumieć ich świat

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym charakteryzującym się nieprawidłowym funkcjonowaniem  zakresie interakcji społecznych, komunikacji i zachowania. Rodzice powinni czytać książki zgłębiające ten temat, aby lepiej zrozumieć swoje dzieci.

Porady dla rodziców dzieci z autyzmem

Na https://www.eduksiegarnia.pl/autyzm-i-zespol-aspergera dostępnych jest wiele publikacji omawiających z różnych perspektyw temat autyzmu. Warto prześledzić najbardziej interesujące tytuły.

1001 porad dla rodziców i terapeutów dzieci z  autyzmem i Zespołem Aspergera  – Ellen Notbohm, Veronica Zysk 

Poradnik zawiera wskazówki, ćwiczenia i zabawy, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka. Pomagają radzić sobie z trudnymi zachowaniami, wskazują, jakie są źródła niepokoju u dzieci z autyzmem, a także, od jakich norm odbiega dziecko mające to zaburzenie. Książki dla dzieci z autyzmem są fantastyczną inspiracją do wprowadzenia zmian w życiu, aby relacje w rodzinie były znacznie lepsze. Po tej książce można będzie zrozumieć wpływ integracji sensorycznej na poprawę stanu dziecka, lepiej uda się zorganizować codzienność.

książka dla dzieci z autyzmem

Świry, dziwadła i Zespół Aspergera  – Luke Jackson

Jest to wyjątkowa pozycja stworzona przez 13-letniego Luka, który ma Zespół Aspergera. Najmłodszy z jego braci ma autyzm. Wspólne doświadczenia i przeżycia w tej rodzinie są niesamowite, a opis uczuć i wielu sytuacji bardzo zabawy. Luke opowiada o wykluczeniu w grupie szkolnej, pomocy, przezwiskach, a także nastoletnich doświadczeniach. Przeszedł ponadto kilka trudnych operacji. Doskonale orientuje się w kwestiach związanych ze światem dzieci z autyzmem i Aspergerem. Tę książkę powinien przeczytać każdy rodzic, nauczyciel oraz nastolatek.

Mózg autystyczny – Temple Grandin i Robert Panek

Tematami poruszanymi w tej książce są związane z występowaniem tematu autyzmu w nauce, pokazane jest, jak wygląda świat autystycznej osoby oraz jakie różnice w umyśle oraz sposobie myślenia występują u osób z zaburzeniami.  

Książka została stworzona przez naukowca, który otrzymał diagnozę autyzmu. Pokazuje, jak funkcjonuje jego mózg, zmysły oraz jakie są jego doświadczenia ze spektrum autyzmu, jakiej opieki wymaga teraz, a jakiej będzie wymagał w przyszłości. Lepiej można przez to zrozumieć świat autyzmu.

Jakie są przyczyny autyzmu?

Książki dla dzieci z autyzmem pokazują typowe dla nich zachowania, pozwalają lepiej zrozumieć, czemu postępują tak, a nie inaczej. Przyczyn tego zaburzenia można doszukiwać się w genach oraz środowisku. Badania wykazują, że autyzm powstaje w wyniku wystąpienia kilku nieprawidłowości w obrębie mózgu. Najczęściej osoby takie mają zły poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników w mózgu. Zakłócenia wystąpić mogą już na wczesnym etapie rozwoju płodu.

Przyczynami autyzmu są najczęściej cztery czynniki:

  • genetyka,
  • nieprawidłowy rozwój,
  • infekcje,
  • czynniki powiązane z ciążą i porodem.

Warto obalić mity na temat autyzmu

Czytając książki dla dzieci z autyzmem można obalić wiele krzywdzących mitów i lepiej zrozumieć ten niezwykle fascynujący świat. Niektórzy uważają, że powodem powstawania autyzmu są szczepienia MMR, czyli na odrę, świnkę i różyczkę. Nie jest to jednak możliwe, aby bardzo dobrze przebadane szczepionki wywoływały negatywnie zmiany w mózgu dziecka.

Także kompletną bzdurą jest, że nieprawidłowe relacje rodziców z dziećmi wywołują autyzm. Niektórzy obarczają osoby o trudnościach z okazywaniem emocji o to, że u ich dzieci wystąpił autyzm. Na pewno jednak to nie jest przyczyną.

Książki dla dzieci z autyzmem warto czytać i obalać mity. Autystyczne dzieci są inteligentne, mają swój wyjątkowy świat.