Jak audiobooki dla dzieci pomagają im w rozwoju?


audiobooki dla dzieci

Nie rzadko zdarza się, że szczególnie nieco starsze dzieci cierpią na nadmiar wolnego czasu. Nie da się ukryć, że rodzice pracują i często nie ma ich w domu od rana, aż do późnego popołudnia. Najmłodsi więc snują się po domu, nie do końca wiedząc co maja ze sobą zrobić. Pamiętajmy, że dzieci są niezwykle energicznymi istotami, które stale potrzebują być czymś zajęte, nie tylko by zaspokoić swoje potrzeby poznawcze, ale jednocześnie się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Jak mogą pomóc w tym audiobooki dla dzieci?

Audiobooki dla dzieci podobne do książki?

Popularną opinią jest to, że audiobooki dla dzieci nie mogą zastąpić książki, jednak wciąż jest to identyczny tekst do czytania, który przyczynia się do rozwoju słownictwa, a jednocześnie kształtuje język. Co więcej, audiobooki dla dzieci również pobudzają ich wyobraźnię, więc można stwierdzić, że obcowanie z książką, a także z audiobookiem daje podobne efekty. Podobnie jak książka, audiobooki mogą przekazywać pewne zasady i wartości, a także zmusić do logicznego myślenia i łączenia faktów, podobnie jak do realnego przeżywania słuchanych treści. Co więcej, również wymagają one skupienia uwagi i koncentracji. Można nawet powiedzieć, że audiobooki dla dzieci w niektórych przypadkach mogą okazać się znacznie lepsze. Słuchanie tekstu czytanego przez profesjonalistę, będzie pozwalało lepiej skupiać się na emocjach i przekazywanych wrażeniach, chociażby dzięki odpowiedniemu dobraniu tonu głosu. Zmęczony rodzic, czytający dziecku nie będzie w stanie przekazać tak szerokiego, emocjonalnego zakresu reakcji. Co więcej, już samo obcowanie z głosem, a także różnorodnymi sposobami wymowy, może zwrócić uwagę dziecka i sprawić, że poszczególne elementy o wiele szybciej zapadną mu w pamięć. Audiobooki dla dzieci, w odróżnieniu od książki nie są jedynie przygotowanym tekstem czytanym. Dodatkowo można w nich spotkać odpowiednio dobraną muzykę czy nawet inne efekty dźwiękowe, co dodatkowo oddziałuje na wyobraźnię. Z kolei im więcej bodźców tym więcej zmysłów dziecka jest pobudzone i wywołują one odpowiednie reakcje.

Jak audiobooki dla dzieci przyczyniają się do ich rozwoju?

Audiobooki dla dzieci w ogromnym stopniu mają wpływ na ich rozwój, a w szczególności świetnie rozwijają wewnętrzny świat dziecka i jego podświadomość. Dziecko podczas korzystania z takiego audiobooka musi przede wszystkim skupić się na słuchaniu, co oznacza, że może ono doświadczyć skupienia i uważności, a także przebywania w stanie wewnętrznej, jednak aktywnej ciszy. To właśnie w tym stanie, którego doświadcza dziecko podczas korzystania z audiobooka rozwijają się w myślach obrazy, a także różnorodne przeżycia, w związku ze słuchaną bajką, czy nawet najprostszą czytanką. Audiobooki dla dzieci (dostępne na Eduksięgarnia) na każdą z naszych pociech będą oddziaływały w inny, indywidualny sposób, więc będą one doświadczały innych emocji, a także innych sposobów na percepcję świata. Co więcej, o usłyszanych teściach z dziećmi zawsze powinni porozmawiać rodzice. Dzięki temu będą oni mogli:

  • poznać odczucia dziecka
  • poznać jego zainteresowania 
  • poznać jego opinię i emocje
  • podzielić się swoim doświadczeniem 

Pamiętajmy jednak, by rozmawiać z dzieckiem po skończonej sesji z audiobookiem tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ono samo tego zechce. Co więcej, pozwólmy mu samodzielnie zdecydować się na dany tytuł, gdyż dziecko doskonale wie i czuje kiedy i jaką bajkę chce usłyszeć. Pozwólmy mu później podzielić się przeżyciami i emocjami w sposób niewymuszony, co dodatkowo umocni więzi dziecka z rodzicem.