Trylogia Stulecie Winnych – najchętniej czytana saga rodzinna


Książka Stulecie Winnych

Wielu osobom sagi kojarzą się głównie z literaturą skandynawską. I słusznie bowiem to Północna Europa jest kolebką tego gatunku literackiego. Prawdę powiedziawszy sagi, to pozycje dla najbardziej wytrwałych czytelników. Wiele z nich zawiera nawet kilkadziesiąt różnych tomów, opisujących kilka kolejnych pokoleń rodziny. Nie każda saga jest jednak tak obszerna. Wiele z nich przyjmuje format pięcioksięgu lub trylogii. Książka Stulecie Winnych jest polską sagą rodzinną, w skład której wchodzą trzy obszerne tomy opisujące dzieje rodziny Winnych na przestrzeni stu lat.

Za co kochamy sagi rodzinne?

Sagi rodzinne zajmują szczególne miejsce w literaturze powszechnej. Wśród czytelników wzbudzają naprawdę skrajne emocje. Jednych przerażać będzie długość i wielowątkowość sag rodzinnych. Inni z kolei z wypiekami na twarzy będą zgłębiać się w lekturę opowiadającą o dziejach kilku pokoleń.

Gusta, w tym także te literackie, są oczywiście różne, dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że sagi nie każdemu mogą przypaść do gustu. Istnieje jednak spora grupa czytelników, którzy sagi wręcz kochają. Za co? Paradoksalnie właśnie na ich długość i wielowątkowość.

Magią sag rodzinnych są relacje między poszczególnymi postaciami w różnych pokoleniach. Każda postać swoją życiową postawą i wyborami odciska piętno na kolejnych pokoleniach. Wszelkiego rodzaju życiowe decyzje często są podyktowane sytuacją społeczną, na tle której przyszło dorastać i żyć postaci z konkretnego pokolenia.

O czym opowiada książka Stulecie Winnych?

Książka Stulecie Winnych https://tantis.pl/serie/stulecie-winnych-6303, a konkretniej mówiąc trylogia, rozpoczyna się w roku 1914, kiedy to w rodzinie Winnych na świat przychodzą bliźniaczki Anna i Maria. Jak powszechnie wiadomo, rok 1914 był rokiem wybuchu I Wojny Światowej.

To właśnie na tle tak tragicznych wydarzeń, jakimi była I i II Wojna Światowa, Holocaust, Powstanie Warszawskie, a następnie czasy komunizmu, Obrady Okrągłego Stołu czy wybuch elektrowni w Czarnobylu, rozgrywają się losy kilku pokoleń rodziny Winnych. XX wiek był czasem ogromnych zmian, a każde pokolenie borykało się z innymi problemami społecznymi i stawało przed zupełnie innymi wyborami.